niedziela, 5 kwietnia 2020

Przedświąteczne spotkania

W tym tygodniu zadania otrzymacie jedynie na trzy dni.

Z okazji zbliżających się świąt Wielkiejnocy, życzę Wam wszystkim i Waszym najbliższym dużo zdrowia, spokoju i radości. 

Wiosenna przerwa świąteczna trwa od 09-14 kwietnia 2020 r.

6b

Środa 08.04.2020 r.: Graficzne znaki spójności tekstu.

Zapoznajcie się z zasadami, które organizują budowę tekstu. Zamieszczono je w podręczniku na stronie 372-373 Pamiętajcie, aby stosować je podczas pisania swoich tekstów: artykułów prasowych, notatek, opowiadań, rozprawek, przemówień, felietonów itp.


Wtorek 07.04.2020 r.:  Słowa są twoją wizytówką.

Zapoznaj się z zamieszczonymi w podręczniku na stronie 224 zasadami kulturalnej rozmowy i zastanów się, czy zawsze się do nich stosujesz.

Poniedziałek 06.04.2020 r.: Prima aprilis- dzień z przymrużeniem oka.

W waszym podręczniku znajduje się tekst poświęcony prima aprilis na stronie 217. Przeczytajcie go, a następnie wykonajcie zadanie.
Zadania dla wszystkich na plusa:
Zad.1. Na podstawie akapitów 3-5 zapisz notatkę, w której podasz co najmniej 4 informacje o tym, skąd się wywodzi zwyczaj prima aprilis.
Zad.2.  Do wyróżnionego kolorem fragmentu tekstu ułóż 5 pytań dotyczących jego treści.


7a

Środa 08.04.2020 r.: Czy reklama może ograniczać wolność?

Przeczytajcie felieton Krzysztofa Zanussiego i zastanówcie się w jaki sposób jesteśmy zniewoleni przez reklamy. Sprawdźcie również, czy tekst zawiera cechy felietonu, o którym już rozmawialiśmy.
Tekst pochodzi z podręcznika GWO do klasy 7 i zamieszczony jest na stronie 248.

Wtorek 07.04.2020 r.: Zasady poprawnej komunikacji niewerbalnej.

    Zapoznaj się z zasadami poprawnej "mowy ciała" podczas spotkań lub prowadzenia rozmowy, które zamieszczone są w podręczniku na stronie 234. Wielu Waszych przyszłych pracodawców zwróci uwagę na Waszą postawę podczas pierwszego spotkania, zresztą nie tylko oni.
    "Pierwsze wrażenie robi się tylko raz"- to oznacza, że wszyscy mamy to do siebie, że oceniamy ludzi po pierwszym spotkaniu i sposobie w jaki się zachowują. Warto więc zapamiętać zasady pozawerbalnej komunikacji, ponieważ mowa ciała to coś nad czym się nie zastanawiamy i robimy to odruchowo. Jeśli zapamiętacie kilka ważnych rzeczy, jesteście w stanie zapanować nad tym podświadomie.


Poniedziałek 06.04.2020 r.: Współczesny zbiór praw człowieka.


Materiały zamieszczone w Waszym podręczniku GWO na stronie 231 dotyczą zwyczajowych praw i praw człowieka:

Zad.1. Napisz jaki wpływ miała II wojna światowa na powstanie Powszechnej deklaracji praw człowieka. Zadanie dla wszystkich.

Zad.2. Zrób w zeszycie krótką notatkę graficzną na temat tego, do jakich wartości odwołuje się Powszechna deklaracja praw człowieka. Zadanie dla wszystkich.

Zadanie dodatkowe:
Napisz rozprawkę na temat poszanowania praw człowieka w internecie.  Termin nadsyłania prac to 17.04.2020 r. (Podpowiedzi: postaw sobie tezę np.: Prawa człowieka nie zawsze są respektowane przez internautów; Anonimowość w sieci sprzyja łamaniu praw człowieka albo hipotezę np.: Czy w sieci przestrzegamy praw człowieka? Poszperaj trochę w internecie i poszukaj artykułów lub informacji o zachowaniach internautów względem siebie i jakie są regulacje prawne dotyczące łamania prawa w sieci, odwołaj się do swoich doświadczeń lub sytuacji, o których słyszałaś/ słyszałeś)

7b

Środa 08.04.2020 r.: "Patriotyzm nie zależy od wieku, ale od hartu ducha i miłości do ojczyzny". Czy zgadzasz się z tym zdaniem?
 
Zadanie na ocenę dla wszystkich: Przemyśl temat dzisiejszej lekcji. Zastanów się nad tym. Możesz popytać o zdanie innych- co oni sądzą, jak myślą? Poszukaj bohaterów literackich, których postępowanie lub życie byłyby dobrym przykładem do potwierdzenia twojej tezy.
 Napisane rozprawki proszę udostępnić na Dysku lub wysłać jako załącznik. Termin nadsyłania prac to 20 kwietnia 2020 r. 

Wtorek 07.04.2020 r.: Charakterystyka postaci- Marcin Borowicz.

Zadanie dla wszystkich: Przypomnijcie sobie zasady pisania charakterystyki postaci- co ma się znajdować w poszczególnych częściach pracy. Zbierzcie informacje dotyczące bohatera powieści "Syzyfowe prace".

Poniedziałek 06.04.2020 r.: "Warszawa jedna Twej mocy się urąga/ Podnosi na Cie rękę i koronę ściąga,"- manifestacja patriotyzmu w czasach zaborów.

Cały utwór, jak już pewnie wiecie, jest bardzo nasycony uczuciem patriotyzmu. Żeromski dzieli się w ten sposób z czytelnikami uczuciami, nadziejami Polaków, którym przyszło żyć "pod butem" zaborcy. Najpiękniejszą sceną powieści jest moment lekcji języka polskiego, gdy Zygier recytuje "Redutę Ordona"Podlinkowałam Wam filmik. Chcę, żebyście bardzo uważnie przyjrzeli się tej scenie, ponieważ jest ona wyjątkowo "dopieszczona" przez reżysera. Dlaczego? To zadanie dla Was. Zadanie dodatkowe:
 Zwróćcie uwagę na zachowanie poszczególnych osób, w tym nauczyciela, zmiany oświetlenia, uczucia jakie malują się na twarzach uczniów gimnazjum i ich belfra. Dlaczego akurat ten utwór wybrał Zygier? Tu wszystko ma znaczenie.
Zadanie dla wszystkich:
Na podstawie obserwacji zapiszcie notatkę dotyczącą wątku patriotyzmu w powieści. Odwołajcie się również do innych patriotycznych odruchów kolegów Marcina i jego samego. Ten temat lubi się pojawiać na różnych poważnych pracach, więc warto go dobrze opracować. 

8a i 8b

Środa 08.04.2020 r.: Zasady pisania ogłoszeń i zaproszeń. 

Jednym z zadań w arkuszu było napisanie ogłoszenia. Proszę abyście sobie zrobili to zadanie.
Pamiętajcie o zasadach:

  • graficzny układ
  • informacje według pytań: kto? co/ lub na co? kiedy? gdzie?
  • dodatkowe informacje: ceny, kontakt (to zależy od treści ogłoszenia)
  • wymagane są argumenty w postaci zachęty w uczestnictwie lub w kupnie

Wtorek 07.04.2020 r.: Rozprawka czy opowiadanie- c.d.

Poniedziałek 06.04.2020 r.: Rozprawka, czy opowiadanie?- Wybór należy do Ciebie.
  
Temat 1.
Łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do swojego wymarzonego celu. Czy zgadzasz się z tym poglądem? W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów. Lista lektur obowiązkowych znajduje się poniżej.
Temat 2. Napisz opowiadanie o przygodzie, którą przeżył ktoś, kto przeniósł się do świata przedstawionego jednej z lektur obowiązkowych. Wypracowanie powinno dowodzić, że bardzo dobrze znasz wybrany utwór. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów. Lista lektur obowiązkowych znajduje się poniżej.

Lista lektur obowiązkowych Klasy VII i VIII
Charles Dickens, Opowieść wigilijna
Aleksander Fredro, Zemsta
Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
Ignacy Krasicki, Żona modna
Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość)
Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
Juliusz Słowacki, Balladyna
Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
Sławomir Mrożek, Artysta
Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż)
Zadanie dla wszystkich na ocenę- napisz wypracowanie na jeden z podanych tematów. Pracę prześlij na email. Termin I- Wielki Piątek, termin II- 15.04.2020 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz